Vinařské oblasti v České republice jsou rozděleny na vinařskou oblast Čechy a vinařskou oblast Morava. Tyto vinařské oblasti jsou rozděleny na další podoblasti. Vinařská oblast Čechy je tvořena podoblastmi Litoměřickou a Mělnickou. Morava pak zahrnuje celkem čtyři podoblasti, Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.
Mikulovská vinařská podoblast vznikla v roce 2004 v souvislosti s novým uspořádáním vinařských oblastí, které přinesl nový vinařský zákon č. 321/2004 Sb. a jeho prováděcí vyhláška č. 324/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Mikulovská vinařská podoblast leží ve vinařské oblasti Morava a je tvořená částmi okresů Břeclav a Brno-venkov. V roce 2021 zahrnovala Mikulovská vinařská podoblast celkem 30 vinařských obcí a 185 viničních tratí, na kterých hospodařilo 2332 pěstitelů. Celková plocha vinic pak činila více než 4984 hektarů.
Mezi významné vinařské obce této podoblasti patří město Mikulov a dále pak obce Valtice, Novosedly, Drnholec, Brod nad Dyjí, Dolní Dunajovice, Sedlec, Popice. Kulturním a vinařským centrem je obec Pavlov, kde se nachází i obecní vinotéka s nabídkou produktů místních vinařů. V Mikulovské vinařské podoblasti se nachází i překrásné Pavlovské vrchy, na jejichž svazích se rozkládají vinice. Díky unikátnímu půdnímu složení (vápenité jíly, písky, spraše) se zde velmi dobře daří odrůdám pro výrobu bílých vín jako jsou jako Sauvignon, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Miller Thurgau, Rulandské šedé i bílé, Veltlínské zelené, Chardonnay a místní odrůdy Pálava, Aurelius. Z odrůd pro výrobu červených vín se zde pěstuje Svatovavřinecké, Rulandské modré, Frankovka, Merlot, Cabernet Sauvignon a Neronet.
obec Březí, Mikulovská vinařská podoblast.
Rodinné vinařství Kadrnka se nachází ve vinařské obci Březí u Mikulova v blízkosti Pavlovských a Dunajovských vrchů. Současný vinohradník a vinař Jindřich Kadrnka je se svou rodinnou již čtvrtá generace, která ve vinařství pokračuje. Jeho profesní kariéra je velmi bohatá. V roce 2001 nastoupil do vinařství Mikrosvín Mikulov, poté byl u vzniku vinařství Galant, odkud po dvou letech v roce 2009 odešel do Vinařství Volařík, kde pracoval až do roku 2015. Nějaký čas pracoval i v Rakousku, kde se mu líbil hlavně přístup k vinařství a vinicím. Toto všechno mu přineslo cenné zkušenosti a umožnilo pozvednout rodinnou tradici na dnešní úroveň. V současné době obhospodařují Kadrnkovi 11 hektarů vinic v Mikulovské vinařské podoblasti na úbočí Dunajovských kopců, jednom z nejteplejších míst v ČR. Ve vinařské obci Březí jsou to viniční tratě "Liščí vrch" a "Ořechová hora", v Dobrém poli trať "Staré" a v Mikulově trať "Za Turoldem". Všechny vinice jsou v duchu integrované produkce. Výsadba keřů je 5.500 na hektar. Produkce je kolem 1 láhve vína z keře.
Vinařství Kadrnka získalo v roce 2018 ocenění "Vinař roku ČR" pro nejlepší rodinné vinařství s produkcí do 200 000 litrů vína ročně.
obec Mušlov, Mikulovská vinařská podoblast.
Vlastníkem rodinného vinařství Vican je Tomáš Vican, který je také velmi úspěšným filmovým producentem. Produkoval mj. i filmy Bobule a seriál Vinaři, které se bezesporu velkou měrou zasloužily o propagaci moravského vína, vinařství a vinařské turistiky.
Vinařství má poměrně krátkou historii (založeno v roce 2015), ale již si stačilo vydobít své místo na vinařském výslunní. Vinařství hospodaří na cca 33 hektarech vlastních vinic situovaných v terroir Pálava. Mezi nejlepší viniční polohy patří tratě "Pod Mušlovem" a "Ořechová hora". Vinařství pěstuje pouze odrůdy, které zcela vyhovují místnímu terroir a jejich vlajkovou lodí je Ryzlink vlašský. Vína zrají ve velkých dubových sudech, barikových sudech a akátových sudech. Používají také 8 tis. let starou gruzínskou metodu výroby vín v hliněných nádobách kvevri. Prvoplánová vína zde nehledejte. Jejich vína jsou mnohovrstevnatá, osobitá s vlastním stylem.
Vinařství produkuje také vína řady "Karel Roden" se kterým pojí Tomáše Vicana dlouholeté přátelství. Sklepní hospodářství najdete v Bulharech ve starých zrekonstruovaných sklepích a na Mušlově mají Farmu Pálava kde vyrábí vlastní úžasné sýry.
Vína tohoto vinařství prostě musíte ochutnat. O tomto vinařství bude ještě hodně slyšet.
obec Dolní Dunajovice, Mikulovská vinařská podoblast.
Počátky rodinného vinařství Baláž sahají až do meziválečného období a pohnutých 40. let minulého století. Na vinicích začal hospodařit děda nynějších majitelů a vyrobil také svá první vína.
Velké očekávání s vizí dalšího rozvoje vinařství v poválečném období však záhy přerušila násilná kolektivizace a znárodňování. Soukromé podnikání tak zcela zaniklo a výroba vína byla omezena jen na povolené minimum určené pro vlastní spotřebu. Vinařství se opravdu začalo rozvíjet až po roce 1989.
Obnovení výroby vína pod značkou vinařství Baláž začalo prakticky hned od roku 1989, nicméně nejdřív šlo jen o produkci sudového vína tak, jak tomu bylo u většiny moravských vinařů. Hned na začátku 90. let se začali pořizovat nové a moderní vinařské technologie a hlavně došlo k výsadbě a rozšíření rozlohy vlastních vinic. Díky těmto investicím a hlavně pak surovinové soběstačnosti z nových vinic, se mohlo vinařství zaměřit na výrobu lahvového vína, které koncem 90. let tvořilo víc jak 50% jejich produkce.
Vinařská rodinná firma byla založena v roce 1995. Zprvu probíhala výroba ve sklepě jejich otce, Jiřího Baláže st.. Později v přízemní hale, kterou Balážovi postupně rekonstruovali a vybavovali moderní technologií. Do roku 2001 vyráběli víno pouze z hroznů vykupovaných od pěstitelů v Dolních Dunajovicích. Pochopili však, že bez vlastních vinic se neobejdou. Začali tedy s výsadbou a také s nákupem vinic v Dolních Dunajovicích. Vysadili odrůdy vhodné pro tuto oblast, s čímž jim pomohli jejich rodiče. Bez jejich velkého přispění by se sami do výsadby nepustili.
V současnosti je produkce vinařství Baláž díky vzrůstající kvalitě vín a zájmu o moravská vína zaměřena převážně na lahvová vína, která tvoří víc jak 70% produkce.
Víno Cibulka
obec Mikulov, Mikulovská vinařská podoblast, Česká republika
Příběh vinařství začíná v roce 2005. K políčku kde Cibulkovi pěstovali bylinky a zeleninu pro jejich tehdejší restauraci a hotel, přibyl i první vinohrad. Tehdy začali poprvé zkoušet vyrábět víno bez zbytečné chemie pro hosty hotelové restaurace a párovali ho s jejich kuchyní. Návštěvníkům hotelu víno velmi chutnalo, jelikož obsahovalo mnohem méně síry než v té době dostupná vína. A tak Cibulkovi postupně začali rozšiřovat vinohrady, přidávat další odrůdy a zvětšovat produkci.
Začátek byl strastiplný a opravdu náročný, ale stálo to za to. Veškerá produkce jejich skvělého vína je od počátku v režimu organického hospodářství. Vína se vyznačují šetrným zpracováním, minimálními zásahy do přirozených procesů kvašení i následného zrání vína. Dnes obhospodařují celkem 16 ha plodících vinohradů. V roce 2013 při hledání nových sklepních prostor pro zrání sektů, objevili letohrádek Portz Insel na Tichém ostrově. Dnes je již letohrádek nádherně zrekonstruován a je ozdobou již tak krásné okolní krajiny. Je to tu určené pro všechny, kteří hledají možnost degustovat skvělá vína v absolutním klidu na neskutečně romantickém a magickém místě.
Velké Němčice, Velkopavlovická vinařská podoblast.
Butikové vinařství Daniela Záblackého sice najdete ve Velkých Němčicích, ale hrozny ze kterých vyrábí svá vína pocházejí z Mikulovska. Proto jsme ho zařadili do této vinařské podoblasti.
Malé butikové vinařství Dana Záblackého s roční produkcí maximálně 6 tis.lahví zaměřené na výrobu rukodělných vín. Hrozny ze kterých Dan vyrábí vína pocházejí z vyhlášených viničích tratí zejména Mikulovské vinařské podoblasti. Patří sem viniční tratě Liščí vrch, Ořechová hora, Nad Nesytem, Plotny, Nad sklepy, Výsluní a Šibeniční vrch.
Co o sobě Dan říká:
Jedna z mých prvních vzpomínek z dětství je ta, kdy stojím vedle dědy Karla a on mi dává ochutnat Ryzlink. Jako teď si pamatuji, jak ten Ryzlink voněl květem akátu a pusu jsem měl plnou meruňek a medu. A tak jsem poprvé poznal víno. Tehdy jsem samozřejmě netušil, jakým způsobem vinařina naplní můj život. Víno jsem vždy vyráběl rukama, bez moderních technologií a chemie. Hrozen přece nakonec vždycky stačí, ne? Pustil jsem se do pomalého budování malého vinařství, které snad jednou bude produkovat deset tisíc lahví ročně. Víc určitě ne, nechci stavět fabriku… Líbí se mi svěží, odrůdová vína. Ta bílá rád míchám na jemných kalech, červená leží dlouho na dřevěných sudech v mém malém sklepě.
obec Popice, Mikulovská vinařská podoblast.
Vinařství Sonberk vytváří novodobou historii z jedinečného místa, unikátní vinice a rukopisu lidí, tvořících srdcem. Na více než 40 hektarech pěstují zejména Ryzlink rýnský, Pálavu a Tramín, způsobem šetrným k životnímu prostředí. Z ručně sklízených vlastních hroznů vyrábí do 150 000 lahví bílých, pouze přívlastkových vín charakteristických výraznou ovocností, originální šťavnatostí, vysokou mineralitou a vzrušující kořenitostí.
Historické prameny vypovídají o tom, že Sonberk byl osázen révou již ve XIII. století a díky své ideální poloze s jižní expozicí svahů dával slavná popická vína. Již ve XVI. století nabyla vína z úpatí vrchu Slunečná takové kvality a pověsti, že byla žádána samotným českým králem a markrabím moravským Ludvíkem Jagellonským. Z roku 1522 pochází dochovaná písemná zmínka, ve které se král obrací na brněnskou městskou radu a žádá, aby jemu samotnému a jeho manželce druhý srpnový den roku 1522 prostřednictvím jeho komorníka poslali „šest drajlinkuov vína dobrého a lahodného ku pití“, za která měli dostat zaplaceno z místní „berně, kteráž Vám v témž markrabství svolena jest.“ Poté bylo víno z popických vinohradů dodáváno i na dvůr Marie Terezie.
Na tradici starobylé vinice produkující královská vína navázalo vinařství Sonberk v roce 2003.V květnu 2008 byla zkolaudována budova vinařství dle návrhu architekta Josefa Pleskota.
Sonberský vinohrad se rozprostírá na ploše více než 40 hektarů a obklopuje budovu vinařství na úpatí vrchu Slunečná (236 m. n. m.), od kterého je odvozen také název celé viniční trati a vinařství. Vinice má ideální půdní podmínky, které potvrdil i geologický výzkum realizovaný v roce 2004 za účelem určení vhodnosti odrůd.
Sprašové podloží, nadmořská výška v průměru kolem 230 m. n. m. a výhradně jižní a jihozápadní expozice svahů přejí tradičním druhům révy vinné jakými jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín kořenný (Gewürztraminer), Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský a Merlot. Vlajkovými odrůdami vinařství jsou zejména odrůdy Ryzlink rýnský, Pálava a Tramín.
Réva je ošetřována, odlisťována a sklízena výhradně ručně, aby nedocházelo k narušování keřů a znehodnocování hroznů. Specifickou záležitostí je sklizeň, která je přísně kontrolována a redukovaná tak, aby se množství sklizených hroznů na keř pohybovalo v průměru kolem 1,5 kg. Hrozny jsou sklízeny v několika fázích, rozhodujícími faktory jsou u sběru ročník a kvalita. Pro určení optimální doby sklizně jsou realizovány zkušební sběry a laboratorní analýzy. Sonberk ve své vinici dodržuje koncept biodiverzity, kdy jsou mezi řádky révy vysety jiné rostliny podporující přirozenou rovnováhu. Součástí ekosystému sonberského vinohradu je biosad se včelími úly.