Česká republika - Morava - Velkopavlovická podoblast

Velkopavlovická podoblast

Vinařské oblasti v České republice jsou rozděleny na vinařskou oblast Čechy a vinařskou oblast Morava. Tyto vinařské oblasti jsou rozděleny na další podoblasti. Vinařská oblast Čechy je tvořena podoblastmi Litoměřickou a Mělnickou. Morava pak zahrnuje celkem čtyři podoblasti, Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.

Velkopavlovická vinařská podoblast vznikla v roce 2004 v souvislosti s novým uspořádáním vinařských oblastí, které přinesl nový vinařský zákon č. 321/2004 Sb. a jeho prováděcí vyhláška č. 324/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Velkopavlovická vinařská podoblast je tvořená částmi okresů Břeclav, Brno-venkov, Vyškov, okresem Brno-město a obcí Čejkovice v okrese Hodonín. V roce 2021 zahrnovala Velkopavlovická vinařská podoblast celkem 70 vinařských obcí a 321 viničních tratí, na kterých hospodařilo více než 6576 pěstitelů. Plocha vinic činila úctyhodných 4871 hektarů. 

Největší vinařskou obcí v této podoblasti, i v celé ČR, jsou Velké Bílovice. Mezi další význačné vinařské obce patří Rakvice, Zaječí, Přítluky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice a Hustopeče.

Nejrozšířenější odrůdy jsou Veltlínské zelené, Tramín, Neuburské. Díky příznivému podnebí s teplými fénickými větry a půdě z vysokým obsahem hořčíku se zde velmi dobře daří také odrůdám pro výrobu červených vín, jako Frankovka, Modrý Portugal, Zweigeltrebe.


>> Domaine Eisgrub - Vinné sklepy Lednice <<

obec Lednice, Velkopavlovická vinařská podoblast.

Domaine Eisgrub - Vinné sklepy Lednice je malé vinařství za nímž stojí dva přední vinařští odborníci Doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D. a Bc. Zdeněk Pavlů. Přes svou poměrně krátkou existenci je jejich vinařství, jako jedno z mála hodnoceno v "Průvodci nejlepšími víny ČR" třemi hvězdičkami. 

Roční produkce se pohybuje mezi 12-15 tis. lahví a šarže jednotlivých vín jsou opravdu limitované. Produkují čtyři řady vín pod názvy "Relax" - moderní, svěží vína ovocného výrazu a lehké pitelnosti; "Terroir" - tato řada nabízí originální a plná, robustní vína s perzistencí, která jsou vyráběna v dubových a akátových sudech; "Orange" - vína vyráběná tisíc let starými výrobními postupy, v přirozené a chemií nezměněné podobě a řadu "Numeri", která jejíž vína jsou vlajkovou lodí vinařství a jsou vyráběna pouze v nejlepších ročnících z té nejkvaitnější suroviny. Každé takové víno je originální a má svůj příběh. Hlavním výrobním cílem je především maximálně využít potenciál přírody, odrazit unikátní terroir lednických vinic a minimalizovat množství vstupů během výroby.

Vína z produkce Domaine Eisgrub  jsou vyrobena přirozenými kvasinkami bez použití enzymů nebo dodávané výživy. Rovněž minimalizují obsah siřičitanů ve víně a některá vína dokonce nejsou ani čiřena, filtrována nebo jinak ošetřena oxidem siřičitým. Jde v podstatě o zachování nejstarších známých  výrobních postupů z mladší doby kamenné. Jejich přístup v kombinaci s vysokými nároky dnešního náročného konzumenta ústí v systém výroby představující vysoké nároky na surovinu, cit a zkušenost sklepmistra a maximálně odráží odrůdový charakter a unikátní terroir Lednice. 


>> Vinařství Hrabal <<

obec Velké Bílovice, Velkopavlovická vinařská podoblast.

Rodinné vinařství Hrabal založil v roce 1966 Václav Hrabal, otec bratrů Stanislava a Miroslava, kteří v současné době vinařství vedou. Oba bratři se rozhodli ve vinařské tradici pokračovat s tím, že chtěli na Moravě vyrábět vína, která snesou srovnání s víny světovými.

S využitím moderních způsobů pěstování a zpracování révy vinné začali vyrábět vína s důrazem na zachování odrůdově čistého projevu vína. Vína jsou tak zcela samozřejmě typická a odrážejí místní terroir.

Vinařství produkuje několik řad vín, od lehkých svěžích a ovocných moravských vín po vína robustní a originální, při jejichž výrobě často používají metodu sur-lie (mladé víno se po skončení kvasného procesu, nechává určitý čas ležet na odumřelých kvasinkách), velmi dobře pracují také s dubovými sudy, čímž vznikají velká červená vína. Na výrobě červených vín si opravdu zakládají, vždyť viniční tratě Velkých Bílovic (odkud hrozny pro výrobu bez výjimky pocházejí) jsou pro výrobu červených vín vyhlášené. 

Vinařství také produkuje velmi zajímavé sekty, které jsou vyráběny tzv. klasickou metodou, tedy kvašením v láhvi. Tyto sekty získávají četná ocenění jak v České republice, tak i v zahraničí. 

Tradice tedy pokračuje.......


>> Vinařství Hrdina a dcera <<

obec Velké Bílovice, Velkopavlovická vinařská podoblast.

Rodinné vinařství Hrdina a dcera se nachází v největší vinařské obci jižní Moravy ve Velkých Bílovicích. Hospodaří na 5 hektarech vlastních vinic. Rodinná tradice v této typicky vinařské obci je u Hrdinů předávána po generace. Láska k vinohradnictví a poctivá práce vinaře přináší vysokou kvalitu a úroveň vín.

Vína z vinařství Hrdina a dcera jsou oficiálně klasifikována jako vína zemská, ačkoliv jejich kvalita a parametry odpovídají označení vín s přívlastkem. Důvodem je především administrativní náročnost této klasifikace a poměrě malý objem produkce. Z tohoto důvodu uvádíme u jednotlivých vín stupeň cukernatosti hroznů NM a informativně jaké by bylo zatřídění dle vinařského zákona. Samotná klasifikace vín jejich kvalitu nikterak nesnižuje, důležité je jak zákazníkům chutná samotné víno.

Vinařství zpracovává zejména odrůdy, které jsou charakteristické pro zdejší viniční tratě. Mezi ně patří odrůdy Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Zweigeltrebe a Frankovka. V roce 2009 došlo k výsadbě dalších odrůd Irsai Oliver a Muškát "zlatý". K ošetření vinohradů jsou používány prostředky určené pro integrovanou produkci. Hrozny jsou zpracovávány na pneumatickém lisu a samozřejmostí je řízené kvašení za použití čistých kvasinkových kultur. Víno je školeno v nerezových tancích, vybraná červená vína zrají ve francouzských dubových sudech.


>> Vinařství Sedlák <<

obec Velké Bílovice, Velkopavlovická vinařská podoblast.

Rodinné vinařství Sedlák sidlí v největší vinařské obci České republiky, ve Velkých Bílovicích. V současné době vedou vinařství bratranci Milan a Jaroslav, kteří tak navázali na vinařskou tradici svých otců a dědů. Jejich pradědeček František Sedlák postavil ve Velkých Bílovicích svůj první sklep v roce 1918.

Milanův otec František začal psát novodobou historii vinařství v roce 1994, kdy začal naplno vyrábět profesionálně víno a později se k němu připojil i jeho bratr Rostislav. Spolu pak vysazují vinohrady a také staví nový vinný sklep ve sklepní části Půrynky. V tomto vinném sklepě zrají dnes červená vína a také se zde konají řízené degustace.

Milan s Jaroslavem nalahvovali svá první vína v roce 2006 a začali produkovat převážně zemská vína pod společným názvem Rodinné vinařství Sedlák. Tímto rokem začala jejich velmi úspěšná éra vinařského podnikání. V roce 2009 začali na okraji Velkých Bílovic budovat vinařskou halu pro výrobu a uskladnění vín.

Viniční polohy ze kterých jsou vína vyráběna patří k těm nejlepším ve Velkých Bílovicích. Bratranci Sedlákovi se snaží produkovat originální vína vysoké kvality s důrazem na šetrnost zpracování hroznů a čistotu odrůd. Vína skvěle odráží místní terroir a jejich vinařské umění. Vinařství je vybaveno špičkovou technologií a je schopno vyrobit až 200 tis. litrů vína. Ke zpracování hroznů dochází okamžitě po sběru. Některé odrůdy nechávají ležet na rmutu ve speciální macerační nádobě s následným odkalením a zakvašením čistými kulturami kvasinek. Aby zachovali svěžest a aromatiku bílých vín, používají metodu řízeného kvašení, bílá vína zrají v nerezových tancích, červená jsou školena v tradičních dřevěných sudech.

Sedlákovi pěstují na 17 hektarech vinic tradiční odrůdy, kterým místní terroir dává svůj nezaměnitelný charakter. Patří mezi ně Veltlínské zelené, Neuburské, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Tramín červený. Z modrých odrůd pak produkují Rulandské modré, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Merlot.

Jejich hrdost k rodinné tradici a tvrdé práci jejich předků odráží i etikety produkovaných vín, na nichž je vyobrazen jejich stařeček s koňmi Milošem a Dobrošem.

Ochutnejte zajímavá a poctivá vína tohoto progresivního vinařství.


>> Vinařství Sing Wine <<

obec Velké Bílovice, Velkopavlovická vinařská podoblast.

Ve vinařství Sing Wine se rodinnými silami starají o 12 ha vinohradů, které se nachází ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci České republiky. Hrozny pro jejich krásná "zpívající vína" naleznete na úrodných viničních tratích Vinohrádky, Přední hora, Zadní hora, Nová hora a Pod Belegrady.

Vinařství Sing Wine pro vás vyrábí s podtitulem "PIJME VÍNO S LÁSKOU" kvalitní vína, které podtrhává moderní nadčasový design a především skutečné hodnoty a oddaná práce celé rodiny.

Počátky vzniku vinařství sahají do 70. let minulého století, kdy se otec Tomáše Tetura začal zabývat vinohradnictvím. Úrodu z prvních nasazených vinohradů tehdy zpracovával v malém sklepě za domem. V roce 1978 začal se stavbou sklepa ve sklepní trati Belegrady a postupně do výroby vína začal zasvěcovat i svého syna Tomáše (původním povoláním kuchaře), který rovněž podlehl kouzlu vína a v roce 1987 koupil ve sklepní trati Pod Předníma, vinný sklep od rodiny Leblochů. A tady se po téměř 20 letech dráhy profesionálního kuchaře začala psát novodobá historie vinařství Víno Tomáš Tetur.

Tomáš Tetur už od dětských let vštěpoval lásku k pěstování a výrobě vína svým synům Alešovi a Michalovi. Aleš si práci na vinohradu i sklepě zamiloval natolik, že se rozhodl studovat na Střední vinařské škole ve Valticích. Po maturitě v roce 1995 se začal věnovat vinařství naplno a zastupoval pozici technologa a sklepmistra. Produkce vína se zvyšovala a vývoj tehdejšího vinařství se přesměroval do nově postavené haly vybavené již moderní vinařskou technologií na ulici Žižkovská, kde má vinařství od roku 2000 zázemí až dodnes.

Do vinařství se v roce 2010 zapojil i nejstarší syn Michal. Po vystudování vysoké školy v oboru operní zpěv se začal věnovat obchodu a marketingu. Láska celé rodiny k hudbě a hlavně věčné Michalovo zkoušení árií ve sklepě dala vzniknout myšlence a celé koncepci dnešního Vinařství Sing Wine. A tak se od roku 2010 přejmenovalo Víno Tomáš Tetur na Sing Wine s cílem zachovávat a zvyšovat kvalitu vín, ale i přenést do nově vzniklého moderního vinařství a jeho designu prvky, které vyzdvihují a nesou životní příběh rodiny. Od roku 2014 je novou posilou vinařství kontrabasista Marek Osička.

Vinařství aktuálně obhospodařuje 12 ha vinohradů na tratích Vinohrádky, Přední Hora, Zadní Hora, Nová Hora a Pod Belegrady, kde pěstují takové odrůdy jako Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Irsai Oliver, Chardonnay, Rulandské šedé, Rulandské modré, Sauvignon, Tramín červený, Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Dornfelder, Svatovavřinecké, Frankovku a nově také Pálavu. Vinice jsou ošetřovány nejmodernější technikou a roční produkce činí cca 80.000 lahví vína.


>> Vinařství Skoupil <<

obec Velké Bílovice, Velkopavlovická vinařská podoblast.

Historie vinařství a rodinné tradice sahá až do poloviny 19. století. Současný vinohradník a vinař Petr Skoupil, se výrobě vína věnuje již od svých 23 let a vinařství provozuje nepretržitě od roku 1992. Vychází z historických kořenů pěstování vinné révy a výroby vína v regionu Velké Bílovice. Vinařství obhospodařuje 35 hektarů vlastních vinohradů velmi pečlivě s důrazem na ekologicky citlivé techniky a redukovanou sklizeň hroznů. Díky náročné péči se jim vinice odměňují skvostnou surovinou pro výrobu vín.

Vinařství však současně stále hledá svou vlastní cestu k vysoké kvalitě vín a snaží se na této cestě o co nejšetrnější zpracování hroznů, a to jak mechanického, tak s omezováním aplikace chemických přípravků. Zpracování kvalitní suroviny pocházející z redukovaných sklizní probíhá okamžitě po sběru hroznů. Jednotlivé bobule se oddělují od třapin ve speciálním prstovém selektoru (Euroselect), který zachovává celé, nepoškozené bobule a zabraňuje extrakci nežádoucích hořčin z třapin a zrnek. Bobule se pak pomocí pásového dopravníku dávkují do pneumatického lisu, ze kterého vychází vysoce kvalitní samotokový mošt. Po odkalení moštu flotací následuje dokonale zvládnutá technologie řízeného kvašení a následné zrání vybraných partií v sudech z francouzského dubu. Výsledkem jsou odrůdově čistá a mimořádně zajímavá přívlastková vína. Jsou typická širokým spektrem primárních aromatických látek a zejména výrazně ovocným charakterem s minimálním obsahem hořčin.

V nabídce jsou veškeré kategorie, počínaje víny kabinetními, noblesními pozdními sběry a výběry z hroznů, občas doprovázené zbytkovým cukrem a konče delikátními skvosty jako jsou výběry z bobulí či vína archivní. Od roku 2015 také nově vinařství zatříďuje dále vína do tří jedinečných řad, resp.. odrůdových kolekcí vín TERROIR, RESERVA a LIMITED.   


>> Víno - J.Stávek <<

obec  Němčičky , Velkopavlovická vinařská podoblast.

Vinařství - Víno J.Stávek je malé rodinné vinařství, které sídlí v Němčičkách ve "Vinařském dvoře" postaveném pradědečkem Františkem Kopřivou v roce 1898. Zajímavostí tohoto vinařství je mimo jiné i to, že se jako jedni z mála v České republice, specializují na výrobu fortifikovaných vín, nevšedních rosé a cuvée.

Vinařská tradice sahá v rodině Kopřivů hluboko do historie. František Kopřiva byl ve dvacátých letech dvacátého století vyhlášeným vinařem, jehož vína se dodávala nejen na stoly pražských měšťanů, ale také například do Vídně. Kromě vinařství byl také hostinským, starostou a předsedou místního Sokola).

Pradědeček František dal také základ rustikálnímu cuvée "Karmazín".  Hosté se pravidelně sjížděli ke Kopřivům nejen kvůli výbornému vínu, ale také za výbornou kuchyní prababičky Marie Kopřivové. V roce 1913 se Františkovi a Marii Kopřivovým narodil syn Boleslav, který později převzal Vinařský dům a vinaření. Stejného roku se na druhém konci Němčiček narodil v rodině prostého viničního dělníka Josef Stávek. Byl sice malým vinařem, ale o to více veselým a společenským člověkem. Jeho zatajovaným receptem je Cuvée Dědova večerka. Jeho potomci se téměr všichni věnovali a věnují vinaření.

Josefův syn Jaroslav Stávek se přiženil do rodiny Kopřivů a vinaření na Vinařském dvoře následně převzal. Jeho oblíbený styl vín odráží jeho vlastní recept na Cuvée Áčko, které se těší velké oblibě zákazníků.

V současné době vede Vinařský dvůr již čtvrtou generací Jaroslavův nejmladší syn Jan Stávek, který v roce 2013, na stoleté výročí narození dědečka Boleslava Kopřivy a dědečka Josefa Stávka, přejmenovává vinařství z názvu VINAŘSKÝ DVŮR na VÍNO J. STÁVEK.


>> Kompletní nabídka vín z Moravy << 

Rádi pro Vás se připravíme degustaci moravských vín